BİR İLKE İMZA ATTILAR
24 Eylül 2018

BİR İLKE İMZA ATTILAR

HASTANEMİZDE KAPALI AKCİĞER AMELİYATLARI HER GEÇEN GÜN ARTMAKTADIR.

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı ekibimiz,Myastenia Gravis hastasına videotorakoskopik (kapalı ameliyat) yöntemiyle  işlem yaparak bir ilke imza attılar.

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Hacıali KILIÇGÜN; Göğüs Cerrahisi ameliyatları günümüzde Dünya’da ve ülkemizde büyük oranda kapalı yöntemle (videotorakoskopik) yapılabilmektedir. Myastenia Gravis hastalığı bulunan bir hastamızın timüs bezi, kapalı ameliyatla (VATS Timektomi) çıkarıldı. Bu ameliyat bölgemizde ilk kez uygulandı. Kliniğimizde 3 kişilik ekibimizle birlikte Bolu’ya ve çevre illere hizmet vermekteyiz, dedi.

Açık ameliyatlar, kişinin iman tahtası olarak tabir edilen göğüs kafesinin açılmasıyla ve büyük kesilerle gerçekleştirilirken kapalı ameliyat ise hastanın koltuk altından ufak kesilerle hastanın görüntüsü değişime uğramadan yapılmaktadır. Dolayısıyla kapalı ameliyatlar, hasta için estetik bir yaklaşım oluyor. Kapalı ameliyat sonrası hastalar daha kısa zamanda taburcu olup, daha az ağrı hissediyorlar.

Myastenia Gravis Hastalığı:

Myastenia Gravis hastalığı erkeklerde daha çok 60 yaş üstünde-kadınlarda ise daha çok 40 yaş altında sık görülen, nedeni bilinmeyen otoimmün bir hastalıktır. Ağrısız kas güçsüzlüğüne ve kaslarda kolay yorulmaya neden olan sinsi bir hastalıktır. Konuşma güçlüğü, yutma güçlüğü, boyun ve kollarda, bacaklarda güçsüzlük solunum güçlüğü, göz kapağında düşüklük, çift görme ve çiğneme zorluğu gibi semptomları olan bu hastalık hastanın günlük yaşam aktivitesini  düşürmektedir. Yapılan ameliyatla hastanın yaşam kalitesi yükseltilmektedir.

İÇERİK.gif