BU BAĞIŞ HERKESE ÖRNEK OLMALI
02 Ekim 2018

BU BAĞIŞ HERKESE ÖRNEK OLMALI

1.10.2018 tarihinde Tıp Fakültesi Akademik Eğitim-Öğretim yılı 1.Dönemi törenle başladı. Yapılan açılış törenine kendi vücudunu kadavra olarak bağışlayan Sayın Leyla AĞAÇKOPARAN da davet edildi.

Dekan Prof.Dr.Ahmet URAL’ın açılış konuşmasından sonra Leyla AĞAÇKOPARAN’a Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Erol AYAZ tarafından plaketi taktim edildi. Açılış töreninde bir konuşma yapan ve bağış sürecine büyük katkı sağlayan Anatomi AD. Başkanı Doç.Dr.Rengin  KOSİF; “ Tıp Fakültesi Eğitiminin olmazsa olmazı kadavradır. Kadavra bağışında Ülkemizde büyük sıkıntı yaşanmaktadır. Kadavra bağışının çok az olduğu ülkemizde, Leyla Hanımın bağışı büyük önem arz ediyor. Tıp Bilimi ve insanlık adına kendisine çok teşekkür ediyoruz, minnettarız.” diyerek teşekkür belgesini takdim etti.

Yapılan tören sonrasında yakın zaman önce tefrişatı gerçekleşen Hastanemizin bir odasına adı verilen Leyla Hanım odanın açılışını yapmak üzere hastanemize geldi. Dekan Prof.Dr.Ahmet URAL, Rektör Yrd.Erol AYAZ, Başhekimimiz Prof.Dr.Muhammet Güzel KURTOĞLU, Anatomi AD.Başkanı Doç.Dr.Rengin KOSİF ve Hastane Yönetiminin katılımıyla gerçekleşen törende, Tıp dünyasına önemli bir bağışta bulunmuş olan Leyla AĞAÇKOPARAN’ın çok duygulandığı gözlemlendi. AĞAÇKOPARAN; ” 30 yıldır çok severek icra ettiğim mesleğimde birçok görev de yer aldım, ki bunların içerisinde ambulans şoförlüğü gibi kutsal olan görevlerimde oldu, bir çok olaya tanık oldum. Kazalar, acı ölümler, doktora götürülemeden ölen bebekler, çocuklar, niceleri felç kalanlar v.s. Çok şükür bugünlere kaza bela olmadan gelebildim. Trafik kazası gibi ilkel bir yöntemle asfalttan kazılmadan, ölmeden. Tıp’a çok değer veriyorum, eğitime çok değer veriyorum, gençler bizim yarınlarımız ve materyal eksikliği, uygulama eksikliği gibi aslında temin edilebilecek ancak edilemediği gibi sebeplerin doğurabileceği doktor hataları, doktor eksikliklerini yaşıyor olmamız çok acı. Artık teknoloji bu yüzyılda bu kadar imkansız olmamalı dediğim zamanlar oldu. Tıp o kadar bende var ki ama okuyamadığım içinde bunu biraz vefa gibi gördüm diyebilirim. Ben bedenimi kadavra olarak bağışladım ve bundan çok mutluyum. Bedenim Tıp öğrencileri yetiştirilmesinde faydalı olacak. Doktorlar yetişecek, konuşulan ameliyatlar yapılacak ve işte ben o zaman huzur bulacağım. Yaptığım bağış sonrası sizlerde bir odaya adımı vermişsiniz. Adım yaşayacak, ben bir işe yaramış olacağım” dedi.

Hastane Yönetimi tarafından bir plaket takdim edilen Sayın Leyla AĞAÇKOPARAN’a bu önemli bağışı için teşekkür ediyoruz.