TEK DOKUNUŞLA İNMEYE SON
03 Ocak 2020

TEK DOKUNUŞLA İNMEYE SON
Felç geçiren hastaların takip ve tedavisinin yapılacağı, İnme Merkezimizin açılışı Sayın Valimiz başta olmak üzere Bolu Milletvekilleri, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı, Ak Parti İl Başkanı, MHP İl Başkanı, İl Sağlık Müdürü, Sağlık Hizmetleri Başkanı ve değerli öğretim görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Hastanemiz bünyesinde Radyoloji Anabilim Dalı’nın hizmet verdiği alanda yapılan tadilat ve yenileme çalışmaları sonrasında, genişletilen alanda kurulumu tamamlanan anjiografi cihazı ve 8 yataklı İnme Merkezi ile beyin damarında tıkanma ya da kanamaya bağlı olarak ortaya çıkan, bazen ölüme bile yol açabilen inme (felç) tedavi edilecek. Girişimsel Radyolog Prof. Dr. Kamil GÜREL, Girişimsel Nörolog Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Nur ÖGÜN ve ekibi tarafından inme hastalarına anında müdahale edilerek felçli kalma olasılığı azaltılmaktadır.


Açılış öncesi bir konuşma yapan Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Nur ÖGÜN; “Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve hastanemizde oluşturduğumuz inme merkezi artık hastalarımıza hizmet vermeye başladı. İnme Merkezi birçok insanın felçli kalmasını önleyebilecek bir merkez. Böyle bir merkezi Bolu’ya kazandırmak için gerçekten çok büyük emekler harcadık. Rahmetli İzzet Baysal’ın büyük emeğiyle kurduğu bu hastaneyi daha ileriye taşımak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi sadece Bolu’nun hastanesi değil aynı zamanda Batı Karadeniz’e hizmet veren bir hastane, dolayısıyla inme hastası sayısı oldukça fazla. Bu anlamda hastanemize birçok yenilikler kazandırmaya çalışıyoruz. İnme Merkezi bunlardan biri. İnme merkezinin bize sağlayacağı en önemli şeylerden biri, felç geçiren kişiye eğer erken dönemde müdahaleyi sağlayabilirsek hastaları felçli olmaktan kurtarmayı sağlayabiliriz. Bolumuza böyle bir merkezi kazandırabilmek bizim için çok önemliydi. Bu anlamda desteklerini bizden esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere Sayın milletvekillerimiz, Sayın Rektörümüz, Sayın Dekanımız, Sayın AK Parti İl Başkanı, Sayın MHP İl Başkanı, Sayın İl Sağlık Müdürümüz, Sayın Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Balcı ve değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyorum”. dedi.


İdareciliğinin yanı sıra Nöroloji alanında hekim olmasından dolayı da geniş açıklama yapan ÖGÜN; inmenin beyinde ani bir şekilde fonksiyon kaybına sebep olan, %10 kanama ya da %90 damar tıkanıklığı kaynaklı bir durum olduğunu belirterek, zaman kaybedilmeden yapılan müdahaleler ile hastaların inme sonrası gelişebilecek durumlarının tedavi edilebileceklerini belirtti. İnmenin gerçekleşmesinden sonra 4,5 saatlik zaman diliminde hastaların mutlaka inme merkezi olan İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne zaman kaybetmeden getirilmelerinin tedavide çok önemli olduğunu vurgulayarak “Ekibimizin hastalar üzerinde yaptığı şey damar tıkanıklığına bağlı durumu tedavi etmek. Damar tıkanıklığına bağlı felçlerde ilk 4,5 saatte başvuran hastalara pıhtı eritici tedavi vererek damarlarını açabiliyoruz.” diyerek bu hastalarda her saniyenin önemli olduğunu vurguladı.


DSC_9300.JPG
DSC_9307.JPG
DSC_9310.JPG
DSC_9320.JPG
DSC_9324.JPG
DSC_9330.JPG
DSC_9338.JPG

 

DSC_9292.JPG